Kurtyny przeciwpożarowe



Kurtyna dymowa Małkowski MARTECH
Kurtyny przeciwpożarowe stosowane są jako zamknięcia ogniowe wydzielające strefy pożarowe. Zaletą kurtyn jest to że pozwalają na szybkie zamknięcie określonej przestrzeni ( strefy pożarowej). Ponadto kurtyny dymowe ograniczają rozprzestrzenianie się dymu i pozwalają na ewakuację z zagrożonej pożarem strefy. Kurtyny dymowe jak i przeciwpożarowe mają jeszcze jedną zaletę, można dopasować do przestrzeni - aranżacji wnętrza, w ten sposób zachowujemy zaprojektowaną estetykę i dbamy o bezpieczeństwo ludzi oraz mienia.

Gdzie wymagane jest stosowanie kurtyn ?

Wymagane są do oddzielenia:
1) widowni, o liczbie miejsc przekraczającej 600, od sceny teatralnej o powierzchni wewnętrznej przekraczającej 150 m2 lub o kubaturze brutto przekraczającej 1200 m3,
2) kieszeni scenicznej, o powierzchni przekraczającej 100 m2, od sceny teatralnej o powierzchni wewnętrznej przekraczającej 300 m2 lub o kubaturze brutto przekraczającej 6.000 m3.
Sceny, o których mowa powyżej, powinny być wyposażone w samoczynne urządzenia oddymiające uruchamiane za pomocą systemu wykrywania dymu.
[ § 233 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75. poz.690) tj. z dnia 17 lipca 2015 r. (Dz.U.2015 r. poz. 1422 ze zm. Dz.U.z 2017 r. poz.2285 )].

Kurtyny, możemy stosować w galeriach, halach dworcowych, halach produkcyjnych itp.

Kurtyny przeciwpożarowe, dymowe  są zaliczane do  urządzeń przeciwpożarowych  projekt musi być uzgodniony z rzeczoznawcą ds zabezpieczeń przeciwpożarowych. 


Na rynku polskim mamy wielu producentów różnych kurtyn. Pamiętajmy, że kurtyny muszą posiadać stosowne certyfikaty, które gwarantują nam, że w przypadku pożaru spełnią swoją rolę.

Przykład zastosowania kurtyny, górny rysunek rozprzestrzenianie się dymu bez kurtyny, poniżej rysunek przedstawia rozprzestrzenianie się dymu w pomieszczeniu z kurtyną i systemem oddymiania.
COLT


Zgodnie z normą PN-EN 12101-1:2007 za kurtynę dymową uznaje się każdy rodzaj przegrody ograniczającej przemieszczanie rozprzestrzeniających się gorących gazów pożarowych przemieszanych z dymem. Kurtyny dymowe stosowane są często w systemach SHEVS i są wówczas ich kluczowym elementem.

W razie wybuchu pożaru kurtyny dymowe regulują przemieszczanie się dymu i gazów pożarowych w obrębie obiektu budowlanego. Systemy SHEVS obejmują również inne urządzenia, np. klapy i okna oddymiające wg PN-EN 12101-2 oraz wentylatory oddymiające wg PN-EN 12101-3.
Podział kurtyn dymowych:
a) statyczne  ( stałe)  SSB (static smoke berrieres), zainstalowane na stałe,
b) ruchome (aktywne)  ASB (active smoke barrieres)  przechodzące z pozycji zwiniętej do rozwiniętej w chwili otrzymania sygnału o pożarze,
c) opadające w razie alarmu w sposób kontrolowany nie niżej niż na wysokość 2,5 m  powyżej poziomu podłogi :
- typ ASB 1 – niewymagające żadnego źródła energii do przejścia w pozycję rozwiniętą (np. kurtyny grawitacyjne)
- typu ASB 2 – wymagające zużywalnego źródła energii do przejścia lub pozostania w pozycji rozwiniętej;

d) opadające w razie alarmu w sposób kontrolowany do pożarowej pozycji działania – bez ograniczeń wysokości rozwinięcia (umieszczenia dolnej krawędzi kurtyny),
- typu ASB 3 – niewymagające żadnego dodatkowego źródła energii do przejścia w pozycję rozwiniętą,
- typu ASB 4 – wymagające źródła energii do przejścia lub pozostania w pozycji rozwiniętej.








Komentarze

  1. Z tego co się orientuję, jeśli chodzi o dobre i niezawodne zabezpieczenia przeciw pożarowe, warto jest tu inwestować w takie urządzenia ja tego typu http://fireproof24.pl/zabezpieczenia-przeciwpozarowe/czynne/system-sygnalizacji-pozaru/ systemy sygnalizacji pożaru. Polecam wam zainteresować się tym rozwiązaniem, moim zdaniem na prawdę jest onowarte uwagi

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystko co może pomóc nam w sytuacji pożarowej powinno znajdować się w budynkach użytkowych i mieszkalnych. Chodzi o nasze bezpieczeństwo. My przygotowujemy budynek handlowy do odbioru i z firmy https://www.dhpolska.pl/systemy/systemy-napedow.html mamy systemy napędów ppoż i oprócz tego inne rozwiązania niezbędne do bezpiecznego korzystania z budynków. Jestem nadgorliwa musiałam dopilnować by wszystko było jak należy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz