Biurowce


Szacuje się, że w Polsce powierzchnia biurowców przekracza 10 mln m kw, w budowie znajduje się 1,8 mln mkw z czego 1,1 mln m kw poza Warszawą. Jest to dynamiczny rynek. Budynki te musza posiadać odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe, wraz z całą infrastrukturą techniczną która musi być utrzymywana w pełnej sprawności. Ponadto, firmy wynajmujące powierzchnie biurowe zwracją coraz większą uwagę na etykę pracy i szacunek do środowiska naturalnego a przede wszystkim na bezpieczeństwo pracowników i klientów.  Jednym z elementów bezpieczeństwa jest tzw. próbna ewakuacja z budynku.

Próbna ewakuacja ludzi  z biurowca, czy jest potrzebna ? Tego typu ćwiczenia ujawniają  wszystkie błędy proceduralne czy techniczne. W kontekście prawdziwego zagrożenia ma to duże znaczenie. Lepiej bowiem wyciągnąć wnioski podczas próbnej akcji, która nie niesie za sobą tragicznych skutków niż w momencie niebezpieczeństwa, kiedy to jeden błąd może kosztować  ludzkie życie. Ujawnienie potencjalnych problemów podczas takiej próby pozwala na wdrożenie rozwiązań, które będą chronić użytkowników biurowca na wypadek prawdziwego zagrożenia - brygadier Janusz  Piasecki 

Prawne aspekty próbnej ewakuacji:

Sprawę  próbnej ewakuacji reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych                              i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków oraz innych obiektów budowlanych. Właściciel lub zarządca obiektu jest zobowiązany do przeprowadzenia raz na dwa lata okresowej ewakuacji obiektów przeznaczonych dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami. Należy pamiętać, że o  terminie próbnej ewakuacji należy nie później niż na tydzień przed jej przeprowadzeniem powiadomić właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej.

Etapy próbnej ewakuacji:

1. Przygotowanie.
Merytoryczne i fizyczne wsparcie Państwowej Straży Pożarnej, które należy wcześniej uzgodnić z lokalną ( najbliższą)  jednostką ratowniczo - gaśniczą.  W ćwiczeniach tego typu istotne jest też wsparcie ze strony zespołu facility management, ponieważ zna on specyfikę i uwarunkowania techniczne obiektu.

2. Ustalenie planu wydarzeń i  scenariusza. Dokonuje się tego wspólnie z właścicielem obiektu, a działania muszą być zaplanowane co do minuty. Należy także przygotować wszystkie narzędzia niezbędne do realizacji akcji, w tym środki pozoracji.

3. Współpraca i koordynacja działań.
 Ćwiczenia ewakuacyjne zaplanowane przez facility managment  we współpracy z firmą PROTECTION oraz Państwową Straż Pożarną, będą angażować zespoły obsługi technicznej, ochrony, strażaków w razie konieczności ratowników medycznych, policjantów a także informatyków czy serwisantów urządzeń wykrywajacych lub gaszących pożar.

4. Podsumowanie, omówienie uwag, wyciągnięcie wniosków, usunięcie błędów.


Należy pamiętać że w biurowcach pracuje wiele osób dodatkowo w tych obiektach mogą przebywać interesanci ( osoby z zewnatrz nie znające dobrze obiektu) i to właśnie w trosce o ich bezpieczeństwo przeprowadza się ćwiczenia z próbnej ewakuacji. W grupie tej mogą być osoby o ograniczonej zdolności poruszania się, głuchoniemi, niedowidzący, osoby z chorobami serca, nerwicami czy posiadający stany depresyjne. Dźwięk alarmu może wywołać silny wstrząs, takie osoby mogą różnie reagować, pracownicy winni wiedzieć jak zachować się, jak im pomóc.
Ćwiczenia próbnej ewakuacji stanowią  okazję do wyrobienia odpowiednich nawyków zachowania się w obliczu niebezpieczeństwa i pozwalają przygotować się do samodzielnej ewakuacji. W sytuacji zagrożenia ważna jest każda minuta. Czasem krótkie chwile decydują o czyimś zdrowiu, a nawet życiu. W panice, która powstaje podczas zagrożenia, trudniej o racjonalne decyzje i to właśnie wtedy najbardziej przydatne będą nawyki i doświadczenia zdobyte podczas próbnych ewakuacji. Ćwiczenia tego typu podnoszą poczucie bezpieczeństwa wśród pracowników i na pewno są dla nich czymś więcej niż parominutową przerwą w pracy - brygadier Janusz Piasecki.




Jeśli chcesz, aby Twój biurowiec był bezpieczny przez cały rok, zaufaj PROTECTION. Mamy ponad dwudziestoletnie doświadczenie w organizacji ćwiczeń przeciwpożarowych, szkoleniach, audytach, określaniu założeń projektowych, inspekcjach systemów ochrony przeciwpożarowej. Tylko PROTECTION zapewni sprawną, rzetelną próbną ewakuację. 

Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy bloga.









Komentarze

  1. W temacie ewakuacji dużo mieliśmy na takim szkoleniu https://www.seka.pl/uslugi/szkolenia-i-uprawnienia-zawodowe/szkolenia-ppoz/, ta firma rzeczywiście podchodzi na poważnie do przekazywania wiedzy na takie tematy. Również z możliwością przeprowadzenia szkolenia po angielsku.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz